Mostki termiczne
16 grudnia, 2016
Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretanowej
16 grudnia, 2016

PU Europe wzywa do realizacji programu renowacji budynków

Podczas Zgromadzenia Ogólnego PU Europe, które odbyło się 9 października br. w Poznaniu, uczestnicy obrad potwierdzili istotną rolę renowacji budynków w realizacji przez kraje członkowskie Unii Europejskiej ambitnych celów w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej, w tym zmniejszenia zależności od importowanych paliw.

W 36 Zgromadzeniu Ogólnym PU Europe wzięli udział eksperci z całej Unii Europejskiej. Gospodarzem tegorocznego spotkania był Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR”.

Prezes zarządu Związku Michał Kalinowski podkreślił, że „decyzja o przeprowadzeniu w Polsce Zgromadzenia Ogólnego organizacji branży poliuretanowej była symboliczna”.
PU Europe to międzynarodowa federacja zrzeszająca związki branżowe z jedenastu krajów członkowskich Unii Europejskiej, znaczących producentów wyrobów izolacyjnych z poliuretanu oraz dostawców surowców i komponentów do jego wytwarzania.

Polskie zasoby budowlane oraz instalacje przemysłowe mają olbrzymi potencjał pozwalający na zmniejszenie kosztów. Wznoszone obecnie nowe budynki nie wykorzystuja w pełni możliwości w zakresie efektywności energetycznej. Niestety dzieje się tak, mimo że na rynku są dostępne wysoce efektywne rozwiązania, z wyrobami poliuretanowymi na czele – mówił Michł Kalinowski.

PU Europe monitoruje zużycie energii w domu pasywnym w Brukseli, który został ocieplony wyłącznie przy pomocy poliuretanu. W praktyce budynek ten funkcjonuje jako zeroenergetyczny. Deweloper potwierdził, że dodatkowe koszty wynikające ze standardu domu pasywnego maleją dla każdej nowej realizacji.

Powinno to zachęcić kraje takie jak Polska do wprowadzania ambitnych celów polegających na projektowaniu i wznoszeniu budynków prawie zeroenergetycznych – dodał Kay Hennekens, prezes PU Europe.

Zdaniem PU Europe nadchodzące zmiany Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) są głównym czynnikiem stymulującym głęboką termorenowację budynków w Europie w celu obniżenia prawie do zera zapotrzebowania budynków na energię do roku 2050.