PU Europe wzywa do realizacji programu renowacji budynków
16 grudnia, 2016
Już od stycznia 2017 będą obowiązywały nowe standardy współczynnika przenikania ciepła UC – SPRAWDŹ
22 grudnia, 2016

Jak poprawnie ocieplić poddasze natryskiem piany poliuretanowej

Pianka poliuretanowa ma ciekawe walory użytkowe, które powodują wzrost zainteresowania tą techniką ocieplania. Niestety dla wszystkich „bohaterów w swoim domu” wykonanie izolacji pianką poliuretanową wymaga specjalistycznego sprzętu, odzieży ochronnej i doświadczenia. W większości wypadków inwestor skazany jest na współpracę ze specjalistyczną firmą.

Pianki do wykonywania ocieplenia metodą natryskową dzieli się ze względu na strukturę na dwa rodzaje:

      pianę zamkniętokomórkową – polecana głównie do izolacji hal przemysłowych, magazynów, przechowalni produktów spożywczych, dojrzewalni, chłodni itp.,
      pianę otwartokomórkową – ma mniejszą gęstość niż piana o komórkach zamkniętych i wyższy współczynnik przewodzenia ciepła λ (gorzej izoluje termicznie), ale ma za to inną ważną zaletę – przepuszczalna dla pary wodnej (po jej zastosowaniu przegroda oddycha). Piana otwartokomórkowa znacznie poprawia dźwiękoszczelność przegrody. Stosuje się ją do izolacji poddaszy, sufitów i ścian w budynkach mieszkalnych.

Użycie pianki poliuretanowej do docieplenia nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych dla domowników. Pianka poliuretanowa jest bezpieczna i nie emituje toksycznych substancji i obcych zapachów.

– Klienci, którzy widzą pierwszy raz ekipę z aplikatorem dziwi, że pracownik jest ubrany w specjalistyczny kombinezon i maskę tlenową. Odzież ochronna stosowana jest jednak nie dlatego, że np. wyziewy z pianki są trujące, ale dla bezpieczeństwa pracownika. Gdyby drobina piany, która po chwili zwiększa wielokrotnie swoją objętość, dostała mu się do nosa czy gardła, prawdopodobnie by się udusił – wyjaśnia Kamil Breński, właściciel firmy Limak Pianka z Lubicza.

Pianka poliuretanowa pozwala także na szybki postęp prac, a sprawna ekipa jest w stanie docieplić kilkusetmetrowe poddasze w ciągu jednego dnia. Natrysk pianki poliuretanowej szczególnie często wykorzystywany jest w starym budownictwie. Dzięki swoim właściwościom nie pozwala na rozwijanie się pleśni i grzybów, co zwłaszcza w tego rodzaju budynków ma ogromne znaczenie, poza tym jest lekka, nie zajmuje wiele miejsca – może być więc stosowana nawet w pomieszczeniach z niskim dachem i w miejscach, w których nie można zbytnio obciążać konstrukcji dachów.Natrysk piany PUR sprawdza się także w nowych obiektach.

Dodatkowo pianka poliuretanowa wyklucza powstawanie zjawiska kondensacji pary wodnej, a dzięki temu, że szczelnie wypełnia wszystkie przestrzenie, to w mieszkaniach docieplonych pianką nie powstają mostki termiczne. Pianka ma szerokie zastosowanie – można ją wykorzystywać na konstrukcjach stalowych jak i drewnianych. Ale właściciele domów cenią ją przede wszystkim za doskonałe właściwości termoizolacyjne, lepsze niż te, które osiąga się po zastosowaniu na przykład popularnej wełny mineralnej. Poza tym raz zastosowana piana nie przemieszcza się, w przeciwieństwie np. do wełny mineralnej, nie ma więc zagrożenia że po kilku latach użytkowaniach straci swoje walory. Dzięki jej zastosowaniu możliwe są potężne oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, sięgające – w zależności od obiektu – nawet do 50 procent wcześniejszych kosztów.

Nałożenie pianki poliuretanowej wydaje się czynnością dość prostą i tak jest w istocie, gdy zajmują się tym doświadczeni wykonawcy. Polega na rozpyleniu pianki specjalnym agregatem, który pod ciśnieniem wystrzeli ją w kierunku docieplanego elementu. Pianka rozszerza się natychmiast ponad stokrotnie, również bardzo szybko stygnie. Po przygotowaniu miejsca, które ma być docieplone (oczyszczenie, wysuszenie) instaluje się kotwy, które posłużą do zawieszenia płyt kartonowo-gipsowych, które instalowane będą po położeniu pianki. Należy również zabezpieczyć folią otwory okienne.

Prace postępują szybko, piankę można nakładać bezpośrednio na deskowanie, albo na membranę. Piana błyskawicznie się rozrasta, tworząc szczelną warstwę. Sam natrysk prowadzony jest od dołu do góry, zaczyna się go od krokwi. Następnie trzeba uszczelnić jeszcze okolice kanałów wentylacyjnych i okien.

Ważne jest przygotowanie podłoża do ocieplenia metodą natrysku. W przypadku drewna powinno się sprawdzić jego wilgotność, jeśli wynik wskazuje powyżej 60 procent, trzeba odstąpić od docieplania. W takim wypadku inwestor musi najpierw osuszyć, na przykład stawiając piece, poddasze, aby można było przystąpić do prac – mówi Kamil Breński. – Zwykle na poddaszach stosuje się piankę otwartokomórkową, która jest tańsza. Minimalna warstwa, którą nakłada się na elementy poddasza ma 15 centymetrów, standardem jest 18 centymetrów. Jeżeli nie ma tyle miejsca, można zastosować pianę zamkniętokomorową, która zyskuje podobne cechy już przy 10 centymetrach grubości warstwy. Dzięki właściwościom pianki nie ma konieczności stosowania folii paroprzepuszczalnych, choć niektórzy wykonawcy, z moich obserwacji wynika, że raczej starej daty, są do folii mocno przywiązani i proponują ją klientom. Po nałożeniu pianki, my wykonujemy trzy jej warstwy, wystarczy już tylko nałożyć regipsy, których od piany też nie musi oddzielać folia.

Inwestorowi pozostaje jedynie nadzór nad pracami ekipy, która nakładać będzie piankę (wcześniej warto sprawdzić jej doświadczenie, referencje, rodzaj sprzętu i materiałów na których pracuje, jak i długość gwarancji udzielanej po wykonaniu prac). Kluczowe dla wykonania izolacji poddasza jest takie zastosowanie pianki, by pokryła szczelnie całą wymaganą powierzchnię. Problematyczne są zwłaszcza okolice stolarki okiennej, która powinna być odpowiednio zabezpieczona przed przystąpieniem do prac.

Pianka poliuretanowa staje się obecnie coraz częściej stosowana w budownictwie. Użytkownicy od dawna doceniali jej właściwości, ale odstraszała ich od jej stosowania cena. Obecnie – mimo że materiały są coraz lepsze – ceny pianki i usług związanych z jej aplikacją maleją.

Ciągle jednak stosowanie pianki poliuretanowej oznacza spory wydatek dla inwestora. Metr kwadratowy docieplenia pianką (o warstwie 20 centymetrów) to wydatek około 65–70 złotych brutto. Łatwo więc wyliczyć, że zabezpieczenie powierzchni stu metrów to wydatek ok. 6 tysięcy złotych. Dlatego zaleca się jej stosowanie tam, gdzie poddasze będzie użytkowane przez ludzi. Do ocieplania opuszczonych, rzadko odwiedzanych strychów wystarczą tańsze technologie.

Wysokie koszty związane z wykonaniem natrysku pianki poliuretanowej są mitem. 15 centymetrów pianki odpowiada około 30 centymetrom izolacji z klasycznej wełny mineralnej. Do tego w przypadku wełny mineralnej dochodzą koszty sznurków i folii oraz robocizna. Ocieplanie wełną kosztować więc będzie nawet około 70–80 złotych za metr kwadratowy. Wykorzystanie natrysku piany poliuretanowej generuje podobne koszty – uważa Kamil Breński.