Poradnik

Od wielu lat obserwujemy stale rosnące zainteresowanie metodą natryskową, wykorzystującą piankę poliuretanową w charakterze skutecznej bariery termicznej oraz akustycznej. Ze względu na liczne korzyści wynikające z wykorzystania tego materiału, jego wyjątkowe właściwości, możliwe jest sprawne, tanie, skuteczne oraz efektywne ocieplanie różnego rodzaju budynków. W poniższym poradniku, który przygotowaliśmy z myślą o Inwestorach rozważających taki krok, pragniemy przedstawić najważniejsze informacje związane z wykorzystaniem pianki PUR. Jesteśmy przekonani, że lektura przyniesie odpowiedzi na wiele rodzących się w trakcie realizacji inwestycji pytań.


1. Dlaczego pianka PUR?

Pianka poliuretanowa jest materiałem powstającym wskutek zachodzącej reakcji chemicznej, której towarzyszy wysokie ciśnienie wytworzone w specjalnym, wykorzystywanym przez nas urządzeniu – reaktorze. Jest ona materiałem powstałym na bazie połączenia izocynianianu oraz poliolu. Dzięki reaktorowi umożliwiającemu wykonanie natrysku – piana znacznie zwiększa swoją pierwotną objętość oraz sztywnieje. W ten sposób staje się barierą trwałą oraz całkowicie dopasowaną do powierzchni, na którą zostaje naniesiona.

Inwestorzy decydujący się na wykorzystanie pianki PUR mogą liczyć na bezapelacyjną precyzję wykonania bariery termiczno-akustycznej, chroniącej również przed nadmiernym oddziaływaniem wilgoci.


2. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Jednym z najistotniejszych atutów oraz właściwości, które zadecydowały o tak powszechnym wykorzystaniu pianki PUR jest jej uniwersalność, czyli możliwość zastosowania zarówno w różnych typach budynków, obiektach nowych i starych, jak i na nawet najbardziej nietypowych powierzchniach (ocieplone mogą być dachy, poddasza, fundamenty, ściany etc.).

Warto w tym miejscu zaznaczyć też, że wykonanie natrysku może odbywać się zarówno wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz. Szybki proces sztywnienia pozwala piance PUR w możliwie jak najkrótszym czasie stworzyć skuteczną barierę izolacyjną.

Kontaktując się z naszą firmą oraz przedstawiając swoje oczekiwania mogą Państwo liczyć na indywidualną obsługę. Jako specjaliści, doskonale znający specyfikę oraz właściwości materiału, z którym pracujemy, będziemy w stanie wskazać zarówno odpowiedni typ pianki (otwartokomórkowej lub zamkniętokomórkowej), jak i możliwie najskuteczniejsze, poprawiające gospodarkę termiczną budynku rozwiązania.


3. Metoda natryskowa

Położeniu pianki poliuretanowej dedykowana jest metoda natryskowa. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia oraz sprzęt pozwalający na równomierne rozłożenie materiału izolacyjnego. Niezależnie od tego, czy decydują się Państwo na ocieplenie poddasza, dachu, ściany działowej czy też fundamentów – prace przebiegają na podobnej zasadzie. Jest to kilkuetapowa realizacja zlecenia – taki podział pozwala nam zatroszczyć się o wysoką jakość usług, które dla Państwa świadczymy. Etapy przeprowadzanych prac wyglądają następująco:


 

Etap 1

Wstępne przygotowanie pomieszczenia, czyli przede wszystkim usunięcie mebli oraz sprzętu, który się w nim znajdował. W trakcie przeprowadzania pierwszych prac przygotowawczych montuje się również specjalne haki, które pozwolą na późniejsze umocowanie płyt GK.


 

Etap 2

Nasi pracownicy na tym etapie podejmują się właściwego ustawienia urządzeń, za pomocą których dokonają natrysku. Jest to niezwykle ważny element pracy, gdyż kompatybilność parametrów sprzętowych musi być adekwatna do panujących warunków otoczenia – ciśnienia atmosferycznego, czy też stopnia zawilgocenia powietrza. Ta faza przygotowawcza jest ważna dla wszystkich wykonywanych przez nas natrysków, jednak szczególne znaczenie ma dla prac przeprowadzanych w warunkach zewnętrznych (np. izolacja fundamentów).


 

Etap 3

To kluczowy etap ocieplania budynku, związany z samym natryskiem pianki poliuretanowej. W zależności od wybranego typu pianki PUR – natrysk wykonuje się jednorazowo lub też nakłada się kilka warstw. Istotne jest, aby stworzona bariera izolacyjna była spójna, jednolita i przede wszystkim równa. Ma to znaczenie nie tylko dla estetyki wykończenia oraz późniejszego montażu płyt GK. Właściwie wykonany natrysk to gwarancja redukcji mostków termicznych, będących bardzo często przyczyną niekontrolowanego ubytku ciepła.


 

Etap 4

Faza finalizująca prace ociepleniowe związana jest bezpośrednio z wykończeniem wnętrza. Natychmiast po zesztywnieniu piany PUR można przejść do montażu profili oraz płyt GK oraz dalszych prac aranżacyjnych. Nie ma konieczności dłuższego czekania na zesztywnienie i wyschnięcie materiału. Na podobnej zasadzie przeprowadza się docieplanie budynku (lub jego poszczególnych elementów konstrukcyjnych). Tego typu inicjatywa wymaga jednak wykonania dodatkowych prac przygotowawczych: odwiertu specjalnych otworów pozwalających na wprowadzenie piany poliuretanowej.

4. Wybór wykonawcy

Chociaż metoda natryskowa od wielu lat staje się coraz powszechniejsza, to jednak warto starannie przemyśleć wybór wykonawcy. Decydując się na współpracę z naszą firmą mogą Państwo być spokojni o jakość wykonania. Nie tylko dysponujemy nowoczesnym sprzętem pozwalającym na działanie sprawne, wyróżniające się wyjątkową dokładnością, ale również naszą skuteczność budujemy w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Praktyka zawodowa pozwala nam dostosowywać sposób wykonywania zleconych nam prac do charakteru i typu budynku oraz oczekiwań inwestora.