Pianka Poliuretanowa
Pianka poliuretanowa jest zyskującą na popularności alternatywą dla tradycyjnych materiałów ociepleniowych. Strukturalną podstawą jest poliuretan, doskonale sprawdzający się w wielu branżach, dzięki jego trwałości i niezawodności.
Już w latach 50. XX wieku zaczęto wykorzystywać piankę poliuretanową do izolacji termicznych. Nie mniej – przez długi czas pozostawała rzadko wykorzystywaną metodą. Jednak jej skuteczność, długowieczność oraz prosty sposób aplikacji sprawiły, że obecnie zaczyna dominować nad tradycyjnymi rozwiązaniami, wykorzystującymi m.in. wełnę mineralną.
Pianka poliuretanowa, wykorzystywana przez nas w codziennej pracy jest materiałem powstającym na bazie żywicy i specjalnego utwardzacza. Do połączenia obu komponentów zachodzi w reaktorze natryskowym, przy użyciu wysokiego ciśnienia. Przez nas technika sprawia, że piana PUR jest zawsze równomiernie naniesiona na powierzchnię, tworząc tym samym spójną, jednolitą powłokę. Dzięki charakterystycznym właściwościom materiału – niemal natychmiast po naniesieniu na powierzchnię, dla której ma być izolacją, tworzywo PUR pęcznieje, dokładnie wypełniając tym samym wszelkie nierówności. Materiał samoczynnie wnika we wszelkie niedostępne przestrzenie, co pozwala całkowicie zredukować efekt tzw. mostów termicznych.
Niezawodność pianki poliuretanowej potwierdza się przy wszystkich wykonywanych przez nas usługach ociepleniowych – zarówno tych, które przeprowadzamy wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Wieloletnie doświadczenie w branży pokazało nam, że tego typu realizacje pozostają bezkonkurencyjne – zarówno pod względem efektywności i trwałości bariery termiczno-akustycznej, jak również komfortu, który ona zapewnia.
Piana otwarto-komórkowa
To typ o niższej gęstości, dzięki czemu do wykonania izolacji wystarcza mniejsza ilość materiału. Jest to izolacja tańsza od wariantu zamknięto-komórkowego. Większa ilość otwartych komórek przynosi wyższy współczynnik przenikania ciepła K, ale to wciąż doskonałe rozwiązanie termoizolacyjne znacznie przewyższające skutecznością styropian czy wełnę.
Pianka poliuretanowa otwarto-komórkowa wyróżnia się doskonałymi właściwościami dźwiękoszczelnymi. Podczas montażu od wewnątrz należy zastosować folię paroizolacyjną, która ułatwi przepuszczalność i odparowywanie niewielkich ilości wilgoci pochłanianych przez pianę.
Reasumując, pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, dzięki swojej paroprzepuszczalności idealnie nadaje się do ocieplania poddaszy, izolacji akustycznej oraz izolacji ścian w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie nie będzie narażona na ciągłe pochłanianie wody, gdyż mogłoby to spowodować zmniejszenie jej właściwości izolacyjnych.
Piana zamknięto-komórkowa
Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa wyróżnia się znikomą chłonnością wilgoci, zaledwie poniżej 3% objętości. Jak każda pianka poliuretanowa, jest odporna na działanie pleśni oraz grzybów. Jest odporna na szeroki zakres nawet ekstremalnych temperatur, od – 50°C do +130°C. Nie zmniejsza swojej objętości pod wpływem czasu i jest odporna na działanie większości rozpuszczalników organicznych.
Współczynnik przewodzenia ciepła dla piany zamknięto-komórkowej wynosi λ=0,022-0,024 W/m2K, co sprawia, że jest to bardzo skuteczny materiał izolacyjny. Już niewielka grubość skutecznie chroni przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i niskich temperatur. Doskonale sprawdza się w izolacjach fundamentów i dachów. Pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa może zastąpić styrodur, styropian lub wełnę, przy zastosowaniu znacznie mniejszej grubości warstwy izolującej. Już 10 cm piany daje tyle, co 16 cm styropianu. Dodatkowo zyskujemy izolację pozbawioną łączeń, a tym samym mostków termicznych.